Cupa Mondială FIFA 2014 prelungiri

După ce am văzut Brazilia câștigând meciul său cu Chile 3-2 la penalty-uri, mă întrebam cum se joacă prelungirile.

Este o moarte subită?

Răspuns

Nu există moarte subită în fotbal, prelungiri (OT) sau prelungiri (nu trebuie confundat cu oprire / timp suplimentar ) așa cum este numit în context fotbalistic, se joacă în două reprize 2 x 15 minute.

FIFA a încercat conceptul de moarte subită cu câțiva ani în urmă, a fost numit Obiectiv de Aur . Ideea a fost că primul obiectiv din Vechiul Testament ar fi egalitatea. A primit o critică destul de negativă și acest lucru a fost înlocuit cu Silver Goal (vezi același link de mai sus), care se credea că este un compromis decent între moartea subită și Vechiul Testament.

Atât scopul de aur, cât și obiectivul de argint au fost eliminate din Legile jocul în cele din urmă.

Comentarii

• doar adăugarea la acest răspuns; obiectivul de argint este atunci când joci o jumătate din prelungiri și dacă scorul este încă egal Se va juca a doua repriză. Dacă scorul rămâne egal, câștigătorul va fi decis prin lovituri de pedeapsă.
  • Dacă adăugați la răspuns că în fotbal, se numește " timp suplimentar " și faceți referire la acesta ca așa în răspuns, aș fi convins să susțin întrebarea. Este neaplicabil, dar folosirea termenului corect tinde să reducă confuzia între " timp suplimentar " (două perioade jucate când un meci este extras după 90 de minute) și " timp suplimentar " (timp adăugat pentru a compensa opriri extinse ").
  • @Almo Este ' dimpotrivă. Fotbalul (' așa cum îl numim noi) trăiește din ' scorul scăzut și șansa de a reacționa la un gol. ' îl numiți ' fotbal ', așa că cred că ' este din SUA și destul de familiarizat cu sporturile cu o rată ridicată de scor. Dar tocmai această rată scăzută de scor este ceea ce permite echipelor ca Costa Rica să-i surprindă pe cei " mari " (precum Italia) cu bine tactici și învinge-le. Sau măcar să deranjez puțin.
  • Recunosc că nu am urmărit mult fotbal. Dar eu ' sunt designer de jocuri, așa că perspectiva mea asupra acestuia nu este doar cea a unui spectator mediu. Dacă un joc tinde spre egaluri, ai probleme la turnee. ' este motivul pentru care campionatul mondial de șah este determinat de o serie de 7 jocuri, dintre care multe vor fi remize. ' este unul dintre motivele pentru care hocheiul, de asemenea un joc cu punctaj scăzut, folosește ore suplimentare cu moarte subită, combinate cu serii de 7 jocuri în campionatul său. Cupa Mondială prezintă o provocare unică în design, deoarece există atât de multe echipe care concurează pentru premiu. Dar cred că au ceva de făcut.
  • Fotbalul nu tinde spre egaluri. Judecând după tabelul EPL 2013/14, ( espnfc.com/barclays-premier-league/23/table?season=2013 ), 156/760 meciuri au fost desenat. Aceasta înseamnă că un meci de fotbal se încheie cu un rezultat de ~ 80% din timp. În prezent, există reguli mult mai mari cu regulile fotbalului decât alegerea unui câștigător.

Răspuns

Nu, aceasta nu este moarte subită. Prelungirile se joacă numai în etapa eliminatorie (orice meci după etapa grupelor).

Dacă scorul este egal la sfârșitul regulamentului, se va juca prelungirile. OT este de 30 de minute, care este împărțit în două jumătăți. La sfârșitul OT, dacă scorul este încă egal, echipele trec la lovituri de pedeapsă. Observați că acest lucru înseamnă că în OT fiecare echipă poate înscrie mai multe goluri!

Loviturile de penalizare funcționează după cum urmează: Fiecare echipă are 5 încercări, iar echipele își alternează loviturile. O echipă câștigă dacă înscrie mai multe goluri decât adversarul în timpul primelor 5 încercări. În caz contrar, echipele trec la moarte subită, fiecare primind câte o încercare la un moment dat. Dacă ambele echipe înscriu sau ambele ratează în încercare, ele merg pentru o altă rundă până când o echipă înscrie în timp ce cealaltă echipă nu reușește să facă acest lucru. Echipa care înscrie este câștigătoarea jocului.

Răspuns

„Prelungiri” se joacă după 90 de minute de regulament și acest lucru are o durată de 30 de minute, împărțit în 2 reprize de 15 minute, dacă ambele echipe continuă să tragă la egalitate când se termină acest timp, echipele vor merge apoi la un penalty. lovitura de pedeapsă funcționează astfel; ambele echipe iau rând pe rând câte 5 penalty-uri fiecare alternativ, iar oricine a înscris cele mai multe penalty-uri câștigă, dacă ambele echipe sunt încă egale, atunci sunt luate pedepse cu moartea subită. Acesta este momentul în care ambele echipe iau la rândul lor un penalty, dacă prima echipă înscrie, atunci cealaltă echipă trebuie să înscrie sau pierde jocul.