Która strona ma przewagę w dogrywce Armageddon?

Powszechnie uważa się, że białe mają większe szanse na wygraną w szachach. Wynika to z inicjatywy białych, ponieważ białe ruszają jako pierwsze. Różnica w szansach wydaje się być coraz bardziej znacząca wraz ze wzrostem poziomu gry.

Więc, myślę, że większość arcymistrzów zdecyduje się na graj białymi, kiedy tylko mają wybór (szczególnie w kluczowych grach).

(1) Jaki jest ogólny pogląd na temat dogrywki Armageddon pod tym względem? Czy istnieje wyraźna preferencja w grze turniejowej, czy też biało-czarni są jednakowo lubiani w Armagedonie? Jakie są opinie na ten temat na najwyższym szczeblu?

(2) Weź skrajny przykład. w przypadku remisu po wszystkich klasycznych, szybkich i błyskawicznych grach w meczu WCh, nastąpi losowanie, a gracz, który wygra, będzie mógł wybrać kolor w grze Armageddon. Który kolor wybierze większość GMów ?

Uwaga. Istnieje wiele wariantów dogrywki Armageddonu. Aby uniknąć niejednoznaczności, naprawmy kontrolę czasu używaną w zasady dla Anana Mecz D-Carlsen WCh 2014:

Zawodnik z białymi figurami otrzyma 5 minut, gracz z czarnymi figurami otrzyma 4 minuty, po czym 60. ruch obaj gracze otrzymają 3-sekundową przerwę, począwszy od ruchu 61. W przypadku remisu zwycięzcą zostaje gracz z czarnymi bierkami.

Komentarze

• ' Chciałbym zobaczyć jakieś statystyki. Ktoś z ” big data ” i dobrym filtrem mógłby to zrobić bardzo łatwo. Proszę, jeśli masz ochotę się podzielić i masz środki, rozważ opublikowanie tego tutaj. Dzięki!

Odpowiedź

Powszechnie uważa się, że białe mają większe szanse na wygraną w szachach. Wynika to z inicjatywy białych, ponieważ białe ruszają jako pierwsze. Różnica w szansach wydaje się być bardziej znacząca, im wyższy jest poziom gry.

To jest całkowicie poprawne.

Ale w grze Armegeddon oczekiwany współczynnik remisu jest tak samo ważny jak przewaga białych i znacznie bardziej zmienny w stosunku do siły gry i kontroli czasu. Zatem im silniejsi gracze i dłuższa kontrola czasu, tym lepiej jest wziąć czarne, ponieważ remis staje się bardziej prawdopodobny.

Aby dać przykład z życia: kilka lat temu Gata Kamsky został mistrzem USA, grając czarnymi figurami z 25 min na zegarze przeciwko 60 minutom swojego przeciwnika. To całkiem inny stosunek w porównaniu z kontrolą czasu dogrywki Carlsen-Anand… Wybór Kamskyego był uzasadniony dość długą kontrolą czasu i wysokim poziomem rywalizacji. Z przewagą czasową 2: 1 ja (zawodnik 2100 ELO) wybrałbym białe każdego dnia.

Jest więc kompromis między kontrolą czasu, siłą gry i stylem osobistym, ponieważ wpływają one na oczekiwane współczynnik remisu i spodziewana przewaga białych.

Komentarze

• Im dłuższa kontrola czasu, tym większą przewagę mają czarne. W szachach komputerowych ' aksjomatem jest to, że podwojenie czasu dodaje 100 do efektywnej oceny. W przypadku ludzi efekt jest nieco większy. A +200 w Elo daje oczekiwaną różnicę wyników 75-25 (+100 to 64-36). Pierwsza mogłaby wystarczyć, by dać znać Whiteowi, druga zdecydowanie nie ' t.
  • @Arlen czy masz odniesienia do tego, co mówisz? Dzięki
  • Różnica prawdopodobieństwa wygranej pochodzi z tabeli w Arpad Elo ' s ” Ocena szachistów, przeszłości i Obecny „, ale szczerze zapominam, gdzie podwojenie czasu myślenia równa się +100 Elo. Podejrzewam, że pochodzi z książki Levyego ' o komputerowych szachach. Pamiętam to sprzed lat – mistrz pocztowy grał na pół tuzina komputerów naraz. Odwołał się do tego, wyjaśniając, dlaczego wygrywa; mózg jest w stanie wykorzystać dodatkowy czas wydajniej niż komputery. Od tego czasu ' możliwy postęp w algorytmach wpłynął na tę projekcję.

Odpowiedź

Armageddon Chess to fair tie-break system tylko wtedy, gdy dwóch graczy licytuje , ile czasu powinny mieć czarne.

Przez większość czasu, kiedy widzę Armageddon, jest to głupie, że nie ma licytacji. Zamiast tego organizator turnieju spogląda w swoją magiczną wyrocznię, która mówi mu dokładnie odpowiednią ilość czasu, aby dać Blackowi (T.O. jest ostrożny, aby nigdy nie pozwolić nam zobaczyć wyroczni dla siebie). Ta głupota bez odpowiedzi zadziwia mnie.

Komentarze

• Do Twojej wiadomości, rozszerzyłem Twoją odpowiedź w samodzielnej odpowiedzi ponieważ moje rozwinięcie było zbyt długie na komentarz.
  • Należy zauważyć, że chociaż szachy Armageddon ze stawkami są zasadniczo uczciwą grą, ' obejmuje licytację jako część gry, w której bycie dobrym w szachach ' nie czyni cię dobrym. Chodzi mi o to, że chociaż ' jest uczciwą grą, może to nie być uczciwa gra w szachy

Odpowiedź

Jeśli zadasz to pytanie jakimkolwiek przedstawicielom FIDE, odpowiedzą ci, że nikt nie ma przewagi. Ponieważ ostatecznie dogrywki muszą być uczciwe. Jeśli to nie jest sprawiedliwe, nikt nie będzie chciał tego zagrać.

Jednak w praktyce czarne mają przewagę ze względu na psychologiczną przewagę, że po prostu utrzymują remis. W rzeczywistości, aby to zrekompensować, tam to nowy system, w którym gracze licytują czas, aby dobić strony.

Na przykład, jeśli A i B mają grać przeciwko sobie. Będą musieli zaoferować czas, który chcą poświęcić aby otrzymać czarne, A oferuje 3 minuty za czarnym przeciwko białym 5 minut; B ma 4 minuty na grę czarnymi. Dlatego A wygrywa licytację, a gra trwa 5 minut dla białych i 3 minut dla czarnych.

W każdym razie nie natknąłem się na żadne statystyki dotyczące remisów Armageddonu. Ale jestem prawie pewien, że tak zależy od Twojego stylu gry, aby stwierdzić, która strona jest korzystniejsza. Dla gracza atakującego białe są oczywiście lepsze, podczas gdy dla obrońcy prawdopodobnie dobrym wyborem jest czarny.

Odpowiedź

Niedawno opublikowano artykuł naukowy , w którym twierdzi się, że czas rządzi Armageddonem Mistrzostw Świata w Szachach 2018 „ bardzo preferuje czerń